وبلاگ دیبارت

فست فشن ها، کپی کارهای حرفه ای

فست فشن ها در واقع به شرکت ها و برندهایی گفته می شود که با سرعت باورنکردنی اقدام به تولید طرح هایی که در هفته های مد و یا نمایشگاه های مد و لباس رونمایی می شوند و آنها را برای فروش روانه بازار می کنند. این برندها که طرح های شان از برندهای معروف و یا سلبریتی های کپی شده است، خیلی زود استایل های معروف را با کیفیت بسیار پایین تر روانه بازار می کنند.
در گذشته بازسازی و تعمیر لباس های قدیمی برای یک خیاط امری عادی و روزانه بود. اما با پیشرفته تر شدن جهان ریفشن و طراحی مجدد پوشاک دیگر طرفدار زیادی نداشت. در طول جمگ جهانی دوم کمپین درست کن، استفاده کن و تعمیر کن انگلیسی ها را ترغیب کرد که به جای خرید لباس جدید، قدیمی ها را به روز کنند. در قدیم روبالشی ها می توانستند تبدیل به شلوارک های تابستانی شوند. لباس های عروس نیز بارها توسط دوستان، آشنایان و خانواده استفاده می شد.

فست فشن ها، کپی کارهای حرفه ای
ریدیزاین یا باز طراحی
ریدیزاین یا باز طراحی

بعد از این، مدت ها دوباره ریفشن و ریدیزاین بازگشته است. این بار دلیل اصلی آن به هیچ وجه نیاز مالی نیست، بلکه جلوگیری از خرید بیش از حد و عوض کردن زود به زود آیتم های خریداری شده و به ویژه جلوگیری از تولید زباله های زیاد توسط صنعت مد و فشن است. 
می دانید که خرید لباس جدید و تبدیل لباس های قدیمی به کالای بی استفاده چه اندازه هزینه های پنهان به ما و محیط زیست تحمیل می کند؟! یکی از راههای باز طراحی یا همان ارزش افزایی بر روی لباس های خارج از کمد مصرف است. به صورتی که ساختار و طرح اولیه لباس کاملا حفظ شود و با افزودن تکنیک های دوخت و هنرهای دستی ارزش هایی به لباس افزوده می شود که آن را قابل پوشش برای جامعه و مد امروز می نماید.

ریدیزاین یا باز طراحی
ریدیزاین یا باز طراحی
ریدیزاین یا باز طراحی

رابطه ریدیزاین و مد پایدار
دفع و دور ریختن لباس ها اثرات زیست محیطی پایدار دارد. بسیاری از لباس های استفاده شده پس از مصرف به جای بازیافت دور ریخته می شود. با توجه به این تاثیرات، طراحان و متخصصان حوزه لباس در پی کشف فرآیندی هستند که مصرف کنندگان با طراحی مجدد پوشاک قبلی خود به عنوان یک جایگزین برای خرید آیتم های جدید به ایجاد مد پایدار و کاهش زباله های خطرناک کمک می کنند. این امر از لحاظ اقتصادی صرفه یادی برای مصرف کننده دارد و بودجه ی بسیار پایین ترین را می طلبد.

ریدیزاین یا باز طراحی
ریدیزاین یا باز طراحی
ریدیزاین یا باز طراحی
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید