وبلاگ دیبارت

7 اصل مهم مد پایدار

صنعت مد و فشن یکی از آلوده ترین صنایع از نظر زیست محیطی است و محافظت از محیط زیست به یکی از دغدغه های اصلی فعالان این حوزه بدل شده است. از این رو فعالان این حوزه فعالیت های خود را یک سو با حفاظت از محیط زیست پیش می برند. مفهوم پایداری در طراحی، به پایداری منابع محیط زیستی اشاره دارد. این مد سبکی خاص از طراحی را ارائه می دهد که بر پایه مبانی زیست محیطی اجتماعی و اقتصادی بنا شده است.
7 اصل مهم در مد پایدار
1- تقاضا و تولید سفارشی اولین اصل، تقاضای مشتری و تولید سفارشی به صورت اختصاصی است که توسط خیاط ها با خانه های مد، طراحی و تولید می شود. این اصل در واقع با فست فشن ها و تولید انبوه به مخالفت می پردازد.
2- سبز و پاک: این اصل بر روش تولید به شیوه ای سازگار با محیط زیست تاکید دارد که از مواد اولیه محصول، فرآیند تولید از جمله رنگرزی و … گرفته تا بسته بندی محصولات را شامل می شود. به طوری که در این موارد کمترین آسیب را به محیط زیست(آب و هوا، موجودات زنده و …) وارد می کند.

7 اصل مهم مد پایدار
7 اصل مهم مد پایدار
7 اصل مهم مد پایدار

3 – کیفیت بالا و طراحی بدون محدودیت زمان: منظور از این اصل کیفیت بالای لباس در همه جنبه های طراحی، پارچه و دوخت لباس است به طوری که گذر زمان و تغییر مد روی آنها تاثیر نمی گذارند. در واقع هیچگاه از مد نمی روند. 
4- عادلانه و اخلاقی: در واقع این اصل تلاش می کند علاوه بر حفظ محیط زیست و دفاع از حقوق حیوانات، شرایط کار و حقوق کارگران را در این صنعت (به خصوص در فست فشن ها) بهبود بخشد.

7 اصل مهم مد پایدار
7 اصل مهم مد پایدار
7 اصل مهم مد پایدار

5- تعمیر، طراحی مجدد و بازیافت: طبق این اصل وقتی لباس ها کمی پاره و یا قسمت هایی از آنها پوسیده می شود می توانند توسط خیاطان یا خودتان تعمیر شوند. حتی زمانی که لباس قابل استفاده نیست نیز می توان بر روی آن طراحی مجدد صورت گیرد و از آن یک لباس دیگر تولید کرد. همچنین زمانی که لباسی کاملا از بین می رود باید توسط مراکز بازیافت جمع آوری شوند. سپس تبدیل به مواد اولیه نساجی شده و در نهایت به لباس های جدید و یا سایر محصولات نساجی تبدیل شوند.
6- اجاره، قرض و مبادله: زمانی که لباسی سالم است اما از نظر شما دیگر قابل قبول نیست، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که آن را به خیریه ها و دیگران اهدا کنید و یا اینکه آن را اجاره بدهید و به مبادله ی آن با کالاهای دیگر بپردازید و یا حتی به فروش برسانید.
7- دست دوم و با ارزش: این اصل نیز به پیروی از اصل قبلی است. اما به خرید و فروش لباس های قدیمی با کیفیت بالا و با ارزش به صورت دست دوم تاکید می کند.

7 اصل مهم مد پایدار
7 اصل مهم مد پایدار
7 اصل مهم مد پایدار
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید