وبلاگ دیبارت

چاپ سیلک اسکرین

روش چاپ سیلک اولین بار در ژاپن انجام شد. در آن زمان پارچه های ابریشمی برای چاپ کاربرد داشت و به همین دلیل این روش به سیلک (به معنی ابریشم) معروف شد. این روش هنوز هم در برخی نقاط جهان استفاد می شود زیرا هیچ روش چاپی نمی تواند به انزه چاپ سیلک مرکب را بر روی سطح منتقل کند. بنابراین چاپ سیلک جزء بهترین انتخاب ها می باشد. 
چاپ سیلک روشی برای چاپ تصویر است. در این روش از پارچه توری با سوراخ های بسیار ریز استفاده می شود. توری در قابی ثابت و سپس تصویر مورد نظر روی این توری نقش می شود. بخش هایی از تصویر که نباید رنگ بخورد با ماده مسدود کننده لاک حساس پوشیده می شود. این قاب توری را در این حالت شابلون با کلیشه می نامند. سپس زیر کار را با فشار کاردک یا غلطک به سطح چاپ شونده منتقل می کنند. رنگ یا زیر کار فقط از بخش هایی که مسدود نشده به کاغذ یا طح چاپ شونده منتقل می شود و تصویر روی آن ظاهر می گردد.
برای چاپ سیلک بر روی پارچه سه روش وجود دارد. روش اول: در روش اول می توان شابلون را تهیه و طرح مورد نظر خود را روی کاغذ طراحی نمود. سپس با گذاشتن این طرح بر روی پارچه، شابلون را روی آن قرار دهید و به طور دلخواه تصویر را بر روی لباس طراحی کنید.

چاپ سیلک اسکرین
چاپ سیلک اسکرین
چاپ سیلک اسکرین

روش دوم: در روش دوم می توان بوسیله لاک های مخصوص چاپ روی پارچه سوراخ های شابلون را به گونه ای پر کنید تا طرح مورد نظر ایجاد شود. در پایان کار می توانید لاک موجود در را به وسیله تینر از بین ببرید.
روش سوم: در این روش باید تمامی قاب را با لاک پر کنید و سپس لاک حساس به نور را در مکان تاریک به قاب زده و طرح مورد نظر را روی کاغذ کالک ایجاد نمود. قاب یا شابلون را بر روی یک میز نور قرار دهید به طوری که نور آن در زیر قاب تنظیم شود و با لاک بر خورد کند. پس از چند دقیقه طرح مورد نظر را بر روی پارچه حک و کار چاپ انجام می شود.
مزایای چاپ سیلک:
1- سادگی این روش مهمترین مزیت چاپ سیلک است.
2- قیمت تمام شده ارزان این چاپ نسبت به باقی روش های چاپ بر روی لباس . چاپ سیلک از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است و به همین دلیل کار در این زمینه به سرمایه اندکی نیاز دارد که با وجود آن می توان کارگاه چاپ سیلک برای صنایع دستی راه اندازی نمود.
3- امکان چاپ بر روی مواد مختلف از جمله: نایلکس، نایلونف تقویم دیواری، چرم، مقوا، کفش، کیف، جعبه های مختلف از جنس کارتون، تابلوهای هنری، گونی، پارچه و البسه و …

چاپ سیلک اسکرین
چاپ سیلک اسکرین
چاپ سیلک اسکرین
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید