وبلاگ دیبارت

الیاف بادام زمینی

الیاف پروتئینی بازسازی شده و ساخته شده در اواسط قرن بیستم اساسا به عنوان یک جایگزین برای پشم توسعه یافتند. برای تولید الیاف پروتئین، تاکید اصلی بر قابلیت دسترسی تجاری و مفید بودن آنها برای اهداف نساجی بود. از لحاظ تئوری، هر ماده حاوی پروتئین ممکن است به عنوان یک ماده اولیه عمل کند و پروتئین برای ساخت الیاف از آن استخراج شود.
چهار پروتئین مهم که به عنوان منبع تشکیل از الیاف مورد استفاده قرار میگیرند عبارتند از: الیاف کازئین از شیر، الیاف زئین از ذرت، الیاف گلایسینین از سویا، الیاف بادام زمینی یا الیاف آردیل یکی از مهم ترین منابع پروتئین گیاهی برای تولید الیاف بادام زمینی است. این الیاف در ardeet اسکاتلند ساخته شد و تولید تجاری آن در سال 1951 آغاز شد. 
بادام زمینی در زمین های کشاورزی در هند، چین، غرب آفریقا، و ایالات جنوبی آمریکا کشت می شوند. پس از برداشت، تصفیه و پاک می شوند تا مواد خارجی مانند سنگ های کوچک و … از آن گرفته شود. پنج مرحله اصلی تولید: 1- استخراج روغن 2- استخراج پروتئین 3- تهیه محلول ریسندگی 4- تشکیل الیاف 5- ریسیدن الیاف

الیاف بادام زمینی
الیاف بادام زمینی
الیاف بادام زمینی

یکی از ویژگی های برجسته لیف های پروتئین بادام زمینی نرم بودن آن است به طوری که بسیار شبیه پشم است. قیمت تولید الیاف بادام زمینی نصف هزینه تولید الیاف پشم است. به طور عمده به عنوان لیفی از آن استفاده می شود که خصوصیات پشم را با هزینه کم فراهم می کند.
در دهه 1950 الیاف آردیل به شدت برای استفاده صنعتی و خانگی به بازار عرضه شد. لباس و لباس خواب با شعار خانواده های شاد با پوشیدن لباس هایی که حاوی آردیل است ترویج شدند. الیاف آردیل به عنوان پوشاک، فرش و در لوازم داخلی منزل استفاده می شود. ترکیبات آردیل و پشم برای ژاکت، پتو، لباس زیر، فرش استفاده می شود. مخلوط آن با پنبه نیز جهت پیراهن ورزشی، لباس خواب، پارچه لباسی و مخلوط آن با ریون برای لباس و پارچه، لباس گرمسیری و پیراهن ورزشی مورد استفاده قرار می گیرد.

الیاف بادام زمینی
الیاف بادام زمینی
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید