وبلاگ دیبارت

catwalk یا runway به چه معناست؟

از لحاظ لغوی به نوع راه رفتن (خرامیدن شبیه گربه) مدل ها بر روی استیج یا سکوی نمایش catwalk و به استیج و سکویی که مدل ها یر روی آن راه می روند runway و یا  ramp گفته می شود. 
مانکن ها یک به یک تا پایان سکو رفته و پس از یک چرخش به آغاز آن باز می گردند. به طور کلی در دنیای فشن catwalk و runway هر دو به یک مفهوم به کار می روند و آن راه رفتن مدل ها بر روی استیج و یا سکوی نمایش است جهت اینکه لباس، زیورآلات، کفش و به طور کلی پوشاکی که بر تن دارند را برای تماشاگران حاضر در ایتیج به نمایش بگذارند.
مدل های کت واک چگونه انتخاب می شوند؟
معمولا افرادی که دارای اندامی کشیده و استخوانی، بدن ها  و دندان هایی سالم و پوست زیبا هستند و در بازه سنی (16 الی 25) قرار دارند، توسط کمپانی ها به عنوان مدل انتخاب می شوند. البته به علت اینکه آموزش هر حرفه توسط سازمان ها مدت زمانی به طول می انجامد اکثر کمپانی ها ترجیحا افراد 16 الی 18 ساله را انتخاب می کنند.

catwalk یا runway به چه معناست؟
catwalk یا runway به چه معناست؟
catwalk یا runway به چه معناست؟

قوانین کت واک
از مهم ترین و رایج ترین قوانین موجود در کت واک ها این است که وقتی مدلی بر اساس قرار داد، با یک برند خاص شروع به فعالیت می کند در طول مدت اعتبار قرار داد باید تنها برای همان برند به فعالیت بپردازد و نمی تواند در کت وک های دیگر شرکت کند. 
اصول برگزاری کت واک
برندها برای رویداد کت واک خود یک تیم را انتخاب می کنند. دکوراسیون فضا و لباس ها را طبق این موضوع طراحی می کنند. تیم انتخابی به هدف و کانسپت مورد نظر طراح و تیم آن برند بستگی دارد و گاهی برندها برای اینکه رویداد ران وی خود را در ذهن تماشاگران ثبت کنند یک تیم عجیب و غریب را در نظر می گیرند. موسیقی، نورپردازی و تزئینات به گونه ای در نظر گرفته می شود که با تم همخوانی داشته باشند در این مورد حتی به رنگ و جنس پارچه ها نیز دقت می شود.

catwalk یا runway به چه معناست؟
catwalk یا runway به چه معناست؟
catwalk یا runway به چه معناست؟

اصول بر گزاری کت واک
نحوه انتخاب تاریخ و زمان برگزاری یک کت واک
این موضوع گاهی اوقات به محل نمایش بستگی دارد و تصمیمات برند تعیین می کند که نمایش کت واک شب یا روز برگزار شود. اما در واقع زمان به موضوع و مخاطبان بستگی دارد. به طور کلی نمایش های مد اغلب رویدادهای بسیار کوتاه هستند  که از 30 دقیقه تا یک ساعت طول می کشند. سرعت عمل مدل ها و پشت صحنه ی کت واک ها قابل تحسین است که به نظر می رسد به ازای هر لباس یک مدل متفاوت روی ران وی قدم می زند در صورتی که برای یک کالکشن 70 طرحی هر مدل سه بار ملزم به تعویض لباس، مدل و میکاپ می شود.
ایجاد یک اتمسفر مناسب
منظور از اتمسفر مناسب داشتن فضایی متناسب یا تم انتخابی از لحاظ دماف روشنایی و موسیقی است. البته نورپردازی و موسیقی به طور کلی به محل مورد نظر کت واک بستگی دارد. انتخاب موسیقی متناسب با موضوع کلی ران وی صورت می گیرد. به طور مثال یک نمایش کت واک که تم لباس هایش ساحلی است دارای موسیقی شاد و درخشان است. یا موسیقی با سبک جاز به خوبی با تم آوانگارد متناسب می شود. صرف نظر از موضوع، موسیقی ضرب خوبی در راه رفتن مدل ها دارد.

catwalk یا runway به چه معناست؟
catwalk یا runway به چه معناست؟
catwalk یا runway به چه معناست؟
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید