وبلاگ دیبارت

چاپ لینولئوم Lino cut

چاپ لینو یا چاپ لینولئوم نوعی هنر چاپ دستی ظریف و زیبایی است. که با تکنیکی خاص بر روی ورق های لینولئوم انجام می شود. اگر تصاویر ایجاد شده در حکاکی روی چوب را دیده باشید طرح هایی که بر روی لینو چاپ می شوند بسیار شبیه به آنها هستند.
لینولئوم یک نوع کف پوش است که یکی از اجزاء مناسب در طراحی داخلی ساختمان محسوب می شود. و حاصل ترکیب چند ماده طبیعی است که در شرایط خاص و تحت فشار و دمای کنترل شده، با هم ترکیب شده اند. بریدن ورق لینو آسان تر از چوب است. به خصوص وقتی گرما داده می شود. و البته به اندازه ی چوب، محکم و ماندگار نباشد.
در زبان انگلیسی به چاپ لینو lino cut گفته می شود. این نوع چاپ معمولا به صورت تک رنگ استفاده می شود. البته با کمی خلاقیت میشه چند رنگ هم کار کرد.

چاپ لینولئوم Lino cut
چاپ لینولئوم Lino cut
چاپ لینولئوم Lino cut

گفته می شود لینولئوم یا لینو در سال 1860 توسط فردی انگلیسی به نام فردریک والتون اختراع شد. لینولئوم ابتدا به عنوان ابزاری برای چاپ به کار نمی رفت. تا اینکه در اوایل سال 1990 در کشور آلمان برای ایجاد طرح هایی روی کاغذ دیواری از آن استفاده شد. 
گفته می شود پس از آن نیز، هنزمندان زیادی از پابلو پیکاسو گرفته تا هنری ماتیس بر روی آن حکاکی انجام دادند. شاید برایتان جالب باشد که لینولئوم به عنوان کف پوش فضاهای لوکس و خاص کشتی معروف تایتانیک هم به کار رفته بود. امروزه این هنر به عنوان یکی از هنرهای محبوب دستی، مورد توجه هنرمندان است.

چاپ لینولئوم Lino cut
چاپ لینولئوم Lino cut

لینولئوم از آن جهت محبوب و مورد توجه است که علاوه بر تنوع زیاد در طرح و رنگ، به دلیل عدم وجود ترکیبات زیان آور برای سلامتی انسان ها و طبیعت دوستدار محیط ریست هم هست. 
لوازم لازم برای چاپ لینو:
کفپوش لینو لئوم، مغار، رنگ، غلطک، کاغذ و یا مقوا . انتخاب یک طرح به صورت آنالیز شده تک رنگ کاربن برای شروع کار کافیه طرح مورد نظر رو روی کفپوش قرارداده و بوسیله کاربن طرح رو به روی کفپوش انتقال بدهیم و سپس بوسیله ی مغار شروع به کندن قسمت های اضافی طرح کنیم. پس از اتمام کنده کاری رنگ رو به وسیله غلطک روی کفپوش می کشیم و سپس کاغذ رو به روی طرح می گذاریم و به آرامی فشار می دهیم. در این لحظه مشاهده خواهید کرد که طرح به روی کاغذ منتقل شده است.

چاپ لینولئوم Lino cut
چاپ لینولئوم Lino cut
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید