وبلاگ دیبارت

طراح پارچه – textile designer

یکی از گرایش های بسیار جذاب و پر طرفدار در دنیای طراحی مد گرایش طراحی پارچه است. طراحی پارچه روند ایجاد طرح ها و نقش هایی برای پارچه، مسج و هر چیزی که مرتبط با آن است می باشد. وظیفه ی اصلی یک طراح پارچه طراحی و تولید عناصر هنری با توجه به نکات فنی نساجی برای پارچه است که به صورت عمده در پوشاک و دکوراسیون کاربرد دارد.
طراحان پارچه افرادی هستند که کار طراحی دو بعدی پارچه را به منظور استفاده در تولید پارچه انجام می دهند. این افراد در محیط های صنعتی یا غیر صنعتی کار می کنند و حیطه ی فعالیت آن ها صنعت نساجی است. کار تولید پارچه در دوسته انجام می شود:
تولید داخلی: برای مبلمان، فرش و دکوراسیون داخلی و …
پارچه لباس: برای مد و فشن و پارچه برای مشاغلی مثله پارچه های ضد حریق و …
طراحی پارچه در انواع وسایل زندگی ما وجود دارد. به عنوان مثال لباس های ما، فرشها و زیر اندازها، پرده ها، حوله ها و عروسک ها همه و همه یک نتیجه از طراحی پارچه هستند.

طراح پارچه - textile designer
طراح پارچه - textile designer
طراح پارچه - textile designer

رشته طراحی پارچه و لباس یک رشته هنری کاربردی است که دارای سه گرایش طراحی لباس، طراحی چاپ پارچه و طراحی بافت پارچه می باشد.
این گرایش دارای دو شاخه اصلی تک دوزی یا مزون و صنعت است. گرایش طراحی لباس به آموزش طراحی کاربردی و طراحی مد می پردازد که در این میان طراحی کاربردی شامل طراحی لباس مشاغل و گروههای مختلف جامعه مثل ورزشکاران، قوای سه گانه ارتش و مواردی از این قبیل می شود. در این بخش طراح با کار خود خلاقیتش را نشان می دهدتا افراد دیگر از این طرح جدید ایده بگیرند و کارهای تازه ای را به بازار عرضه کنند. 
در طراحی چاپ پارچه از لحاظ رنگ بندی، طراحی با راپورت بندی روبرو است. منظور از راپورت بندی این است که طراح، طرح را بر روی پارچه به گونه ای تکرار کند که این تکرار چشم آزاد نباشد، یعنی طراح با توجه به نوع، تراکم تار و پود، رنگ و میزان پذیرش رنگ یا ابی که در پارچه وجود دارد و همچنین نوع چاپ پارچه که می تواند چاپ روتاری، سیلک، غلطکی یا چاپ های مدرن باشد، طرح خود را ارائه می دهد.

طراح پارچه - textile designer
طراح پارچه - textile designer
طراح پارچه - textile designer

گرایش بافت پارچه به طراحی و نقش بندی پارچه می پردازد. دانشجوی طراحی بافت پارچه با تارو پود پارچه بازی می کند تا طرح جدیدی ارائه دهد و این راستا لازم است که با انواع بافت پارچه آشنا باشد تا بتواند با توجه به نوع کاربرد، طرح مورد نظرش را ارائه دهد. برای مثال پارچه ای که برای مبلمان اداری طراحی می شود، جنس، طرح و رنگش با پارچه مبلمان منزل متفاوت است. 
امروزه صاحبان صنایع متوجه شده اند که باید اصول علمی طراحی و رنگ بندی را رعایت کنند تا کارشان توان رقابت در بازار را داشته باشد. مثل کارخانجات نساجی، کاشی و سرامیک، کاغذ دیواری تولید کننده های پارچه متری و تکه ای، مزون ها و غیره …. برای مثال شرکت های خودروسازی به دنبال الگوساز و طراحی بافت پارچه برای روکش صندلی خودرو هستند.

طراح پارچه - textile designer
طراح پارچه - textile designer
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید