وبلاگ دیبارت

ثبت شناسه شیما

شیما به معنای شناسه یکپارچه سازی مد و لباس ایرانی اسلامی بوده و در جهت توسعه فرهنگ و لباس ایرانی اسلامی طراحی شده است. 6 سالی است که بنیاد ملی مد و لباس اسلامی طرح شیما را برای حفظ و نگه داری مالکیت آثار طراحان حوزه مد و پوشاک اجرا کرده است. 
حق مالکیت در ایران
حق مالکیت و حق تکثیر یکی از مواردی است که در کشور ما کمتر به آن بها داده می شود و اکثرا هم در حوزه های ادبیات و هنرهای نمایشی در ایران کاربرد دارد. اما در چند سال گذشته اهمیت این موضوع در ایران به حدی رسیده است که همه حوزه هنر از جمله پوشاک و مد را فرا گرفته است.
نشان شیما یا همان شناسه یکپارچه مد و لباس ایرانی یک تاییدیه است که از طرف بنیاد ملی مد و لباس به لباس های طراحی شده توسط طراح داده می شود و بعد از تاییدیه در سیستم اطلاعاتی طراحان به ثبت رسیده می شود. مالکیت معنوی مانند ثبت اختراع می ماند که شرایط آن هم داشتن ایده و خلاقیت تازه در طراحی لباس است که بعد از اینکه طرح تمامی این شرایط را داشت اثر به نام شخص ثبت می شود.

ثبت شناسه شیما
ثبت شناسه شیما
ثبت شناسه شیما

مزایای دریافت شناسه شیما
اولین و مهم ترین امر در استفاده و بهره مندی از چیزی داشتن حق مالکیت است. در اولین قدم برای داشتن مالکیت معنوی لازم است از طریق سامانه شیما طرح خود را ثبت نمایید. مزایای دریافت شناسه شیما عبارت اند از: مالکیت اثر، شرکت در جشنواره ها و نمایشگاهها، به چاپ رسیدن داثر در ژورنال، دریافت بیمه هنرمندان در صورت داشتن 10 نشان شیما، جلوگیری از کپی برداری
همچنین هر طراح و تولید کننده، پس از دریافت کد شیما لازم است نشان مربوطه را در درز قدی لباس سمت راست بدوزد تا مایه اطمینان خاطر مصرف کنندگان فراهم شود. شماره درج شده در بارکد این شناسه به معنای شماره ثبت محصول در سامانه شیما بوده و علاقه مندان با ارسال کد شیما به شماره پیامک 3000619897 از نام طراح و نام اثر مورد علاقه خود مطلع خواهند شد.
مراحل ثبت نام در طرح نشان شیما
1- مراجعه به سایت ایران مدل متعلق به بنیاد ملی مد و لباس قسمت صدور شناسه شیما
2- پر کردن فرم درخواست شناسه شیما
3- پس از طی مراحل ثبت درخواست شماره پیگیری هشت رقمی صادر شده و از طریق پست الکترونیک و پیامک ارسال خواهد شد.
4- پیگیری وضعیت درخواست از طریق همین سایت و به وسیله شماره ملی اشخاص حقیقی یا شناسه ملی اشخاص حقوقی
5- متقاضی پس از ثبت درخواست لازم است یک نمونه از طرح دوخته شده را برای ارزیابی به دبیرخانه بنیاد ملی مد و لباس اسلامی ایرانی ارسال کند.

ثبت شناسه شیما
ثبت شناسه شیما
ثبت شناسه شیما
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید