وبلاگ دیبارت

تاثیر مد بر فمینیسم

همواره یکی از موضوعاتی که فمینیست ها به آن اعتراض داشتند برابر نبودن حقوق زنان و مردان در دنیای مد و طراحی لباس است. فمینیست ها اعتقاد دارند که در دنیای مد به زن نگاهی ابزاری می شود و به تعبیر دقیق تر زنان در دنیای مد بازیچه دست مردان هستند.
ضد فشن بودن فمینیستی را فمینیست های موج دو ترویج دادند. یکی از عناصر جنبش موج دوم فمینیسم مبارزه با صنعت فشن و زیبایی بود و هدف را در این می دید که زنان را ابزاری برای لذت جویی مخردان نسازد. فمینیست های ضد فشن در دهه هفتاد مدعی بودند که فشن تصویری غلط از زنان ارائه می دهد و سعی کردند تا تصویری واقعی از زنان ارائه دهند. تصویر زنانی که تنها دغدغه شان زیبا شدن برای مردان نبود. 

تاثیر مد بر فمینیسم
تاثیر مد بر فمینیسم
تاثیر مد بر فمینیسم

اواخر دهه 60 و اوایل دهه 70 دورانی بود که تغییرات اساسی در صنعت مد و فشن رخ داد. حرکت های انقلابی، جنبش های فمینیستی آزادی زنان و پایان جنگ ویتنام نسلی را بوجود آورد که با نسل های قبل زمین تا آسمان فرق داشت. این تغییرات در صنعت سینما نیز رخ داد به طوری که اگر به استایل بازیگران مشهور آن دوران نگاهی بیاندازیم می بینید که این تغییرات در شیوه لباس پوشیدن آنها نیز تاثیر گذاشته و از آنجا که آنها یکی از منابع الهام بودند این تغییرات به تدریج در تمام جامعه رواج یافت.
هنگامی که زنان از سنت ها فاصله گرفتند مد جایگاه زنان در جامعه را تغییر داد. در اوایل قرن بیستم لباس روز ظرافت های خود را از دست داد و به لباس مردان شبیه تر شد. در آن زمان زنان اغلب تشویق می شدند که در رژه های حق رای، لباس سفید بپوشند. این رنگ لباس نمادی از پاکی و خلوص بالای اهداف آنها داشت. 

پوشش زنان فمینیست
زنانی که در سیاست فعالیت می کنند غالبا کت و شلوارهای سفید و مشکی می پوشند. این کار برای زنده نگه داشتن روح زنانی است که برای به دست آوردن حق رای مبارزه می کردند. از هیلاری کلینتون گرفته تا نانسی پلوسی امروزه این استایل به یک قرار آشنا از مقاومت مداوم زنان تبدیل شده است.

تاثیر مد بر فمینیسم
تاثیر مد بر فمینیسم
تاثیر مد بر فمینیسم

3- توضیحی از نوع ساختار و چیدمان پورتفولیو بنویسید
وقتی با پروژه جدیدی روبرو می شوید مشتاقانه به ایده هایی فکر می کنید که هنوز روش اجراشان را نمی دانید. در ساختن پورتفولیو هم قبل از اینکه آن را اجرا کنید احتمالا غرق در ایده های پراکنده می شوید. اما نکته مهم این است که مطمئن شوید مجموعه کارهایتان به بهترین شکل ممکن ارائه خواهند شد و هر قسمت از آن برای بیننده همان قدر واضح خواهد بود که برای خود شما است.
در مورد جایگاه هر بخش بیندیشید ترتیب های مختلفی را امتحان کنید و تصور کنید هر کدام چه تاثیری بر نظر بیننده خواهند داشت. شاید بتوانید با رسم نمدار یا شکل نحوه چیدمان و دلیل انتخاب آن را به بیننده نشان دهید. مشورت کردن با یک مربی یا شخص با تجربه در این زمینه می تواند به کامل کردن ایده هایتان کمک کند.

تاثیر مد بر فمینیسم
تاثیر مد بر فمینیسم
تاثیر مد بر فمینیسم
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید