وبلاگ دیبارت

تاریخچه روبدوشامبر

تاریخچه روبدوشامبر

بعد از یک روز کاری سخت و طولانی، آسایش و احساس راحتی در منزل بسیار مهم است و این خود دلیل استفاده از وسایل و لباسها و امکانات مختلفی در خانه می باشد. بعد از ساعتها استفاده از لباس های رسمی در سر کار برای افزایش حس راحتی در منزل و بدلیل رابطه مستقیم لباس با بدن معمولا اولین گزینه انتخابی استفاده از یک لباس آزاد و راحت است که یکی از این گزینه ها روبدوشامبر می باشد.
در فرانسوی به معنای جبه ی اتاق خواب است که به نوعی پوشاک داخل منزل که معمولا بر روی لباس خواب پوشیده می شود اطلاق می گردد. به این لباس اصطلاحا لباس راحتی صبحانه و یا لباس شب نیز گفته می شود. این لباس توسط شرکت هند شرقی هلند در قرن 17 به اروپا آورده شد. لباسی است که مردان و زنان اروپایی در اواخر قرن 17 و 18 تحت تاثیر کیمونوی ژاپنی می پوشیدند. در این دوران زنان و مردان اروپایی صبح ها قبل از لباس پوشیدن و شبها قبل از خواب مایل به پوشیدن لباسی بر روی لباس زیر و یا پیژامه خود بودند.

تاریخچه روبدوشامبر
تاریخچه روبدوشامبر
تاریخچه روبدوشامبر

این لباس با اصطلاحا روبدوشامبر یک لباس T شکل شبیه کیمونو است. با قدی کوتاه یا بلند که از پنبه کتان، ابریشم و گاها مخمل دوخته شده، در جلو تنها با کمربند بسته می شود و اغلب دارای یقه های هفت و برگردان می باشد و در قسمتهای سجاف جلو، دور مچ و یقه می توان از پارچه ها و تزئینات مختلف استفاده نمود.
به دلیل استفاده از این لباس در محیط خانه می توان آن را در همه فصول استفاده کرد یا در فصل های سرد از پارچه های ضخیم تر در دوخت آن استفاده نمود. همانطور که می دانید از روبدوشامبرهایی با جنسیت حوله و کلاه دار معمولا برای استحمام استفاده می شود. در گذشته در آب و هوای خوب مردان از نوع رسمی آن به عنوان لباس سبک در خارج از خانه بر روی پیراهن و شلوار رسمی خود و حتی همراه با استفاده از دستمال گردن، کروات و پاپیون استفاده می کردند.
روبدوشامبر از آن دسته لباس هایی است که مدل زنانه و مردانه اش دارای یک نوع برش کلی بوده و گاها در جزئیات و یا طرح و نقش پارچه متفاوت است. امروزه معمولا استفاده از پارچه های ساتن و یا ابریشم در دوخت این لباس متداول است اما در روبدوشامبرهای زمستانه از پارچه های گرم و پرزدار هم استفاده می شود.

تاریخچه روبدوشامبر
تاریخچه روبدوشامبر
تاریخچه روبدوشامبر
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید