وبلاگ دیبارت

اصول طراحی لباس سالمندان

اصول طراحی لباس سالمندان

طراحی لباس برای سالمندان موضوعی خاص است که می تواند بازار کار خوبی را به خود اختصاص دهد اما چه نکاتی را می بایست در طراحی لباس این عزیزان مد نظر قرار داد. این نکات را می توان در 3 دسته ی طراحی لباس، انتخاب رنگ و انتخاب نوع پارچه دسته بندی نمود.

طراحی لباس

اولین نکته در طراحی لباس انتخاب نوع مدل بسته به نیاز های خاص سالمند می باشد این مدل های لباس بسته به نوع آب و هوا و فعالیت روزانه سالمند متفاوت می باشد. پوشاک سالمندان باید سبک بوده و در حین طراحی آن باید به نوع ناتوانی های فرد نیز توجه شود. لز لحاظ سایز، اندازه و رنگ مورد علاقه فرد باشد. به دلیل وجود لکه های پوستی بهتر است از طراحی لباس های پوشیده استفاده نمود. کش دوزه ها باعث کاهش جریان خون در اندام می گردد پس بهتر است استفاده نشود. به دلیل عدم توانایی در بستن دکمه ها می توان از دکمه های فشاری و یا نوارهای ولکور در طراحی لباس این عزیزان استفاده کرد. آقایان بهتر است به جای کمربند از ساسبند استفاده کنند. استفاده از کفش های بدون بند برای افراد مسن راحت تر است.

اصول طراحی لباس سالمندان
اصول طراحی لباس سالمندان

رنگ

رنگ های تیره روحیه سالمندان را مکدر می کند پس بهتر است از رنگ های روشن استفاده شود. از آنجا که لباس های ساده زودتر لکه های آب و غذا را بر روی خود نشان می دهند و تعویض مرتب لباس در برخی سالمندان سخت می باشد بهتر است از طرح های راه راه و چهارخانه برای مردان و گلدار و طرحدار برای بانوان استفاده شود.

جنس پارچه

به دلیل قدرت کششی کمتر پوست سالمندان و حالت شکنندگی پوست در این سن اولویت، استفاده از پارچه های الیاف طبیعی است چون به کاربردن پارچه با الیاف مصنوعی مانند اکریلیک و پلی استر علاوه بر نداشتن تبادل حرارتی مناسب با محیط باعث ایجاد حساسیت و بثورات پوستی در این سن می گردد.

اصول طراحی لباس سالمندان
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید